Posted on 1 komentář

Družstvo Black Seeds

Pokoušeli se nás pohřbít; Nevěděli, že jsme semena „

Historie české distribuce zapatistické kávy sahá více jak deset let zpět, kdy se začalo dovážet do Olomouce kafe z hamburské distribuce Café Libertad. Vedle Olomouce sahají naše kořeny do slezské Orlové a sedmým rokem se dá kafe ze stejné distribuce sehnat v pražském infocentru Salé. V posledních pár letech přišla po návštěvách mexického Chiapasu, spojených s různorodými projekty, iniciativa založit českou zapatistickou distribuci – družstvo Black Seeds.

Koncem října 2018 jsme se stali součástí evropské sítě zapatistických disribucí RedProZapa. Ta združuje distribuce z jednotlivých evropských států a schází se jednou ročně v určitém evropském městě, poslední setkání proběhlo v CSOA Gabrio v italském Turíně. První peníze z kávy vypražené v Česku putovali na podporu chiapaského autonomního města Tila v jeho boji proti zkorumpované vládě a paramilitárním organizacím.

RedProZapa byla vytvořena za účelem koordinace národních distribucí a jednodušší komunikace s kávovými kooperativy a autonomní samosprávou v Chiapasu. Zapatistické kafe se do Evropy začalo vozit koncem devadesátých let a samotná síť funguje od roku 2001.

V současnosti spolupracujeme s dalším hamburským kolektivem Aroma Zapatista a kávu pražíme v sociální družstevní pražírně Fair & Bio v Kostelci nad Labem. Dovážíme bio-certifikavonou kávu Arabica ze zapatistického družstva Yachil Xojobal Chulchan v jihomexickém státě Chiapas. Je pro nás důležité spolupracovat s malými družstvy, které tvoří kooperativy a sami si organizují výrobu a export.

Kooperativ Yachil Xojobal Chu´lchan, což v tzeltalském jazyce znamená „nové světlo na obloze“, byl založen roku 2001 s počátečními 383 drobnými zemědělci z Toztzilských a Tzelatlskýchc mayských domorodých komunit v obcích Chilon, Pantelho a San Juan Cancuc. Definující charakteristikou členů Yachilu je jejich progresivní, politická pozice solidarity se zapatistickým hnutím, bojujícím za autonomii a respekt k právům domorodých obyvatel.
Káva je pro drobné farmáře v Chiapasu jednou z mála životaschopných možností k vývozu a to zejména pro farmáře Yachil, kteří neakceptují finanční podporu mexické vlády. Prodej kávy je jejich hlavním zdrojem příjmu.
Yachil vyvezl svou první várku kávy skrze síť RedProZapa do Německa v roce 2003 a jejich první organicky certifikované várky kooperativním pražírnám do Kanady a Spojených Států v roce 2005.
Dnes se Yachil skládá z více jak 800 členů v osmi municipalitách ( Pantelhó, San Juan Cancuc, Chenalhó, Tenejapa, Chalchihuitán, Aldama (Magdalena de La Paz), Simojovel (16 de Febrero) a El Bosque (San Juan de La Libertad) napříč Chiapasem s ročním vývozem více než 130 tun vysoce kvalitní zelené kávy.

Z výnosů z prodeje členové Yachil investují do individuálních zařízení na zpracování ve svých komunitách, stavbu centrálního skladu k zajištění bezpečnějšího skladování kávy těsně před vývozem, zajišťování technických workshopů pro členy, jako jsou praktiky organického pěstování, organizačního vedení a trénování pro rotování členů Yachilu v Představenstvu družsva jako jsou účetnictví, družstevní administrace, export a vylepšení všech nezbytných kroků k zajištění stálosti kvality kontroly.
Navzdory mnoha úspěchů žijí členové Yachilu pod pláštěm nejistoty. Členové kooperativu pomohli zformovali své lokální domorodé vlády, které podporují rozvoj domorodých hodnot a tradic, vytvářejí demokracii, rovnost a posilují postavení domorodých obyvatel. Za poslední desetiletí odporu členové Yachilu trpí represí, ať to jsou represivní státní složky, nebo paramilitární organizace. Mnoho členů a jejich rodin bylo nuceno opustit své komunitky a žijí jako domácí uprchlíci.

1 thought on “Družstvo Black Seeds

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *