Jsme kolektiv lidí z několika koutů republiky, kteří se rozhodli dovážet, pražit a prodávat kávu vypěstovanou mexickými Zapatisty. Jsme družstvo Black Seeds.

Přímo z mexické Lakandonské džungle dovážíme 100% Arabicu, kterou pražíme v sociální družstevní pražírně. Naše káva je vypěstovaná ve výšce 1 000 – 1 300 m.n.m členy zapatistického družstva Yachil Xojobal Chulchan v jihomexickém státě Chiapas. Je pro nás důležité spolupracovat s malými družstvy, které tvoří kooperativy a sami si organizují výrobu a export.

Snažíme se podporovat komunity Zapatistů nejen odběrem jejich kávy za férové ceny, ale podporujeme je i dalšími způsoby. Například zasláním příspěvku na zakoupení radiostanice do chiapaského autonomního města Tila pro jeho boj proti zkorumpované vládě a paramilitárním organizacím.

Širší kontext

Káva je pro drobné farmáře v Chiapasu jednou z mála životaschopných možností vývozu, a to zejména pro farmáře Yachil, kteří neakceptují finanční podporu mexické vlády. Prodej kávy je jejich hlavním zdrojem příjmu. Yachil vyvezl svou první várku kávy skrze síť RedProZapa do Německa v roce 2003 a jejich první organicky certifikované várky kooperativním pražírnám do Kanady a Spojených Států v roce 2005.

Z výnosů z prodeje členové Yachil investují do individuálních zařízení na zpracování kávy ve svých komunitách, stavbu centrálního skladu k zajištění bezpečnějšího skladování kávy těsně před vývozem, zajišťování technických workshopů pro členy, jako jsou praktiky organického pěstování, organizačního vedení a trénování pro rotování členů Yachilu v Představenstvu družstva, účetnictví, družstevní administrace, export a vylepšení všech nezbytných kroků k zajištění kontroly kvality.

Kooperativ Yachil Xojobal Chu’lchan, což v tzeltalském jazyce znamená „nové světlo na obloze“, byl založen roku 2001 s počátečními 383 drobnými zemědělci z Tzotzilských a Tzeltalských mayských domorodých komunit v obcích Chilon, Pantelho a San Juan Cancuc. Dnes se Yachil skládá z více než 800 členů v osmi municipalitách Pantelhó, San Juan Cancuc, Chenalhó, Tenejapa, Chalchihuitán, Aldama (Magdalena de La Paz), Simojovel (16 de Febrero) a El Bosque (San Juan de La Libertad) napříč Chiapasem s ročním vývozem více než 130 tun vysoce kvalitní zelené kávy.