Aktuality

Vysvětlení zdražení kávy

Jak jste si nejspíš všimli, se spuštěním nového webu a e-shopu došlo ke zvýšení cen kávy. Víme, že pro některé naše zákazníky nebude snadné platit nové ceny, rádi bychom proto vysvětlili důvody zdražení.
 
1. vyšší ceny zelené kávy pro pěstitele
 
Jednou z našich zásad solidárního obchodu je pravidelné zvyšování výkupních cen, abychom podpořili pěstitele kávy v jejich úsilí o důstojný život a kompenzovali jim rostoucí náklady. 
 
V letošním roce však čelíme zásadně odlišné situaci: v důsledku neúrody (zejména v Brazílii, která je jedničkou ve vývozu zelené kávy), rostoucí spotřeby kávy i vlivem spekulací jsou ceny na světových trzích nejvyšší od poloviny 80. let. Cena za libru (454 g) se zvýšila z přibližně 1,25$ na začátku roku 2021 na více než 2,50$.
 
Družstvo Yachil Xojobal Chulchan od nás proto potřebovalo podstatně více peněz, aby mohlo svým členům zaplatit za zelenou kávu cenu odpovídající aktuální situaci na světových trzích. Díky tomu bylo zajištěno, že byla veškerá káva prodána skrze existující družstevní struktury, a ne přes zprostředkovate („kojoty“). Výrazně se nám tím zvýšily nákupní ceny: za zelenou kávu ze zimní sklizně 2021/2022 platíme zapatistickému družstvu o 45% vyšší cenu, než tomu bylo o rok dříve. Snažíme se to vnímat jako dobrou zprávu: pro pěstitele kávy i zapatistické komunity obecně to znamená zásadní zvýšení příjmů. 
 
2. zvýšení cen v dopravě
 
Pandemie covid19 a ruská invaze na Ukrajinu vedly k obrovskému nárůstu cen v celosvětovém dopravním průmyslu. Pro místní družstva to znamená, že doprava do přístavu je mnohem dražší. Také za přepravu kontejnerů do Hamburku platíme podstatně více peněz, stejně jako za dopravu z Hamburku do pražírny i následnou distribuci u nás. 
 
3. vyšší náklady na pražení, skladování a další vedlejší náklady
 
Ceny za skladování naší kávy byly již v loňském roce zvýšeny o 4 %, od nového roku také platíme 10% navíc za pražení a balení kávy, především v důsledku zdražování energií.                                                                                                                
 
Až do současnosti byla valná většina práce v rámci našeho družstva neplacená a dobrovolná. Díky tomu se nám povedlo během téměř 4 let existence benefičně podpořit všemožné projekty jak u nás, tak v Chiapasu, v čemž hodláme nadále pokračovat. Zároveň jsme se konečně dostali do situace, kdy máme splacené všechny prvotní investice, dostatek kávy na skladě i finanční rezervu. Dobrovolnické aktivity mají ale své limity, na které jsme, zdá se, narazili – za dobu existence družstva jsme postupně všichni založili rodiny, což mělo zásadní vliv na množství času, který jsme schopni družstvu věnovat. Rozhodli jsme se tak náš kolektiv rozšířit a za práci v něm si vyplácet spravedlivou odměnu. Doufáme, že se nám díky tomu podaří posunout náš projekt opět o něco dál.                                                                                              
          
Přesto, že je naše káva vysoce kvalitní, organicky pěstovaná, a že za ni platíme pěstitelům více, než je standardní cena fair trade kávy, nechceme z ní dělat luxusní a cenově nedostupné zboží. Proto jsme se rozhodli zdražit o méně, než o kolik nám vzrostly náklady, a doufat, že ušlý zisk budeme kompenzovat vyššími prodeji. Pokud nás v tomto chcete podpořit, objednejte si Zapata kafe ještě dnes.
 
 

 

Sleduj nás

Kontakt

DRUŽSTVO BLACK SEEDS

Bořivojova 353/10
779 00 Olomouc
IČ: 07549245

info@blackseeds.net

+420 604 255 712

Družstvo je zapsáno v Obchodním rejstříku pod spisovou značkou Dr 5470 vedenou u Krajského soudu v Ostravě. Nejsme plátci DPH.

Black Seeds Collective 2022 | Jelen Studio webdesign