Aktuality

Zapatisté na cestě do Evropy

sli_zap

Šestý zapatistický výbor

srpna 2021

 

Evropě zdola a vlevo,

národní a mezinárodní Sextě,1

organizacím, skupinám a kolektivům, které hledají pravdu a spravedlnost pro oběti násilného zmizení,2

sestrám a bratrům a dalším,

soudružkám a soudruhům:

 

Ze všeho nejdříve bychom chtěli pozdravit všechny, kteří hledají své nepřítomné, své zmizelé, a vyjádřit podporu jejich úsilí a boji, který je také, a to především, bojem za život. Není náhodou, že právě dnes přinášíme následující oznámení.

Za prvé. Po nekonečném množství zařizování, překážek a problémů oznamujeme, že zapatistická výsadková jednotka, kterou jsme pojmenovali „La Extemporánea“ (Nepatřičná3), odlétá 13. září 2021 ze Ciudad de México a míří do Evropy.

Za druhé. Cílem je město Vídeň, v zemi, kterou nazývají Rakousko. Cestovat budeme ve dvou skupinách.

Za třetí. První skupina odlétá z letiště v Ciudad de México 13. září 2021 ve 12:10. 14. září v 6:00 dorazí do města Madrid, v zemi zvané Španělsko. Po dvou hodinách mezipřístání a přestupu bude v 8:20 pokračovat v letu a přistane 14. září v 11: 05 ve Vídni v Rakousku. Druhá skupina odletá ve stejný den, 13. září ve 20:45, a do Madridu přilétá 14. září ve 14:35. Odsud let pokračuje v 16.00 s příletem do Vídně 14. září v 19.00.

Za čtvrté. Skupinu La Extemporánea tvoří 28 týmů „Naslouchání a Slova“ (každý se skládá ze čtyř až pěti z nás), dětský tým „Hry a rošťárny“ a koordinační tým. La extemporánea tak může najednou pokrýt 28 koutů Evropy.

Po několika dnech se ke skupině připojí delegace Kongresu domorodých národů-Domorodé správní rady a Lidové fronty na obranu vody a země. Společně s touto delagací sesterských organizací budeme pokračovat v boji započatém Skvadrou 421(4), která se právě nachází v zemi jménem Švýcarsko.

Za páté. Za pár dní upřesníme datum odchodu ze „Semillero Comandanta Ramona“ ke společnému setkání v caracolu „Jacinto Canek“ v San Cristóbal de las Casas, v Chiapasu.(5) Odtud se vydáme po zemi s doprovodnou karavanou do Ciudad de México, kde se až do našeho odletu ubytujeme v ulici Carmona y Valle. To jen kdyby měl někdo zájem doprovodit nás při odjezdu nebo na cestě ze San Cristóbalu do Ciudad de México.

Za šesté. Toto úsilí (na kterém se podílelo i mnoho ne-zapatistů a dokonce i někteří anti-zapatisté) věnujeme všem zmizelým, jejich rodinám, které trpí jejich nepřítomností a především všem ženám a mužům, kteří pracují na jejich nalezení a dosažení pravdy a spravedlnosti, kterou všichni potřebujeme a kterou si zasloužíme. Chceme, aby věděli, že jejich příklad, neúnavná práce a rozhodnutí se nevzdat, nezaprodat se a neustoupit jsou pro nás, zapatistický lid, lekcí v lidské důstojnosti a autentickém odhodlání k boji za život.

Během dní, které strávíme v Ciudad de México, budeme předávat listiny vzniklé dohodou zapatistických, nezapatistických a anti-zapatistických komunitních shromáždění, které se společně rozhodly podporovat boj za pravdu a spravedlnost pro oběti násilí, tak jak bylo dohodnuto během setkání první sprna letošního roku.

To je vše.

Z hor jihovýchodnícho Mexika.

 

Subcomandate Insurgente Moisés.

Koordinátor Výpravy za život – kapitola Evropa.

Zatím ještě Mexiko. Rok 501.

 

1 jako „Sexta“ jsou označováni všichni (jednotlivci, organizace, kolektivy, hnutí..), kdo se hlásí k tzv. Šesté deklaraci z Lakandonské Džungle vydané zapatisty v roce 2005. Česky vyšla v časopise A-Kontra, v roce 2019 pak jako samostatná publikace.

2 30. srpna, tedy den publikování tohoto prohlášení, je mezinárodním dnem násilně zmizelých. Jen od nástupu A. M. Lópeze Obradora do prezidentského úřadu v roce 2018 v Mexiku zmizelo více než 49500 lidí.

3 Vysvětlení názvu La Extemporánea v různých jazycích zde http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/07/16/la-extemporanea-y-una-iniciativa-nacional/

4 Delegace 4 zapatistických žen, 2 mužů a 1 další, která do Evropy připlula v červnu na plachetnici zvané La Montaña.

5 Harmonogram přesunu zapatistické delegace je již zveřejněn zde: http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/09/08/itinerario-de-la-extemporanea/

 

Sleduj nás

Kontakt

DRUŽSTVO BLACK SEEDS

Bořivojova 353/10
779 00 Olomouc
IČ: 07549245

info@blackseeds.net

+420 604 255 712

Družstvo je zapsáno v Obchodním rejstříku pod spisovou značkou Dr 5470 vedenou u Krajského soudu v Ostravě. Nejsme plátci DPH.

Black Seeds Collective 2022 | Jelen Studio webdesign